W trosce o planetę sieć MOYA inwestuje w odnawialne źródła energii i zwiększa zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną. Nowa instalacja fotowoltaiczna na stacji paliw MOYA w Sosnowcu wpisuje się w realizowany na wielu poziomach proces transformacji energetycznej. To już kolejna lokalizacja w sieci MOYA, na której wykorzystano takie rozwiązanie.
Rozwój technologii, powszechna digitalizacja życia, jak również wzrost świadomości i oczekiwań dotyczących zmian klimatycznych powodują, że jesteśmy świadkami i uczestnikami transformacji rynku energii. Panele fotowoltaiczne coraz bardziej wpisują się w krajobrazy, a ich obecność na dachach domów, sklepów czy fabryk przestaje już zaskakiwać. Anwim S A., właściciel sieci stacji paliw MOYA, również korzysta z tego rozwiązania i produkuje własną zieloną energię. Instalacje modułów fotowoltaicznych na dachach i wiatach stacji paliw dobierane są na podstawie danych o zużyciu energii elektrycznej w obiektach oraz uwarunkowań technicznych. Moce poszczególnych systemów fotowoltaicznych zostały dobrane z uwzględnieniem współczynnika auto konsumpcji na poziomie 60%, oraz możliwości technicznych poszczególnych obiektów.
– Sieć stacji paliw MOYA cechuje nie tylko dynamiczny rozwój, ale również nowoczesne podejście do prowadzonego biznesu oraz otwartość na potrzeby i oczekiwania klientów. Mamy świadomość zachodzących na świecie zmian – ostatni rok pokazał nam, że trzeba szybko i skutecznie modelować biznes, otwierając się na nowe możliwości, jakie niosą nam technologia i rynek. Jako spółka paliwowa staramy się zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Fotowoltaika to dynamicznie rozwijająca się technologia i sieć stacji paliw MOYA chce wejść w nią w większej skali, tak, by efektywnie minimalizować zakup energii z sieci – mówi Filip Puchalski, dyrektor ds. operacyjnych MOYA, członek zarządu Anwim S A.
W ostatnim tygodniu na dachu stacji paliw MOYA w Sosnowcu (ul. Będzińska 2) zainstalowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 49,5 kW. Energia elektryczna generowana ze światła słonecznego będzie wykorzystywana na potrzeby własne stacji, przynosząc zarówno efekt ekologiczny w postaci czystego źródła prądu, jak i też efekt ekonomiczny, poprzez ograniczenie zakupu energii z sieci.
– W sieci MOYA testujemy efektywność modułów fotowoltaicznych, jako odnawialnych źródeł energii, w różnych lokalizacjach na terenie kraju. Jest to jedno z działań na rzecz klimatu i środowiska, które w ostatnim czasie rozpoczęliśmy. Mamy pełną świadomość, że branża paliwowa nie kojarzy się z działalnością ekologiczną. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zmieniając w naszej codzienności to, co możemy zmienić: rezygnując z plastiku, wprowadzając rozwiązania niskoemisyjne, nowe technologie, współpracując z dostawcami towarów i usług, którzy nie boją się odważnie zmieniać swoimi produktami świata na lepsze, dokładamy kolejne cegiełki dla naszego wspólnego dobra i planety, która dzięki temu posłuży wielu pokoleniom – dodaje Filip Puchalski.